מחצבות

דמיינו לעצמכם שביום בהיר אחד פוערים בור ענק לצד ביתכם ומעתה ביתכם עומד על קצה של צוק שהליכה לא בטוחה כמה מטרים ממנו עלולה להוביל את יקירכם לתהום באורך 100 מטר. דמיינו לעצמכם ששיגרת יומכם מלאה בענני אבק המקשים על נשימתכם הפשוטה ומובילה אתכם למחלות קשות כמו ריאות וסרטן. יותר מזה, דמיינו לעצמכם כי משלמים לכם כסף על מציאות שכזו ויעשו הכל, אבל הכל, רק בשביל שתשתקו.
בטח קשה לדמיין סיטואציה כזו אך תתפלאו, או שלא, ישנם תושבים בישראל החווים את המציאות הזו על בשרם. והעולם שותק.

נתוני המחצבות בישראל, עפ"י מחקר של הפורום לישראל ירוקה

הכירו את תופעת מחצבות האבן הפיראטיות. תופעה רחבת היקף שהשלכותיה מהוות פגיעה משמעותית וארוכת טווח בביטחון, בטבע, באדם ובחי בישראל. 
רק אזור יהודה ושומרון או בכינוי "ארץ המחצבות הפיראטיות" מכיל בתוכו 50 מחצבות לא חוקיות המשתרעות על שטח של 20,000 דונם. אותן מחצבות אבן אשר פוגעות בנופו התמים והבראשיתי, מרוקנות הרים מתוכן ויוצרות בורות ענק שלא ייעלמו בעתיד הקרוב.

איך פועלות המחצבות הפיראטיות?

80% מהמחצבות הקיימות ביהודה ושומרון והמתקנים הנלווים אליהן ממוקמות בשטח B בו מדינת ישראל לא מתערבת ולא מתעניינת בשאלות של איכות הסביבה. לא האם המחצבה מזהמת ולא האם היא משוקמת אחרי שהפעילות בה הסתיימה כפי שמקובל בכל מחצבה תקינה. הן פועלות יום יום ללא פיקוח וללא האישורים הנדרשים ובמקרים רבים לאחר שנגמרות אפשרויות החציבה, בעלי המחצבה פשוט נוטשים את המקום מבלי לשקם את ההרס שהותירו אחריהם.
המגרסה עצמה, שבה יוצרים את החצץ מהאבן שנוצרה במחצבה, ממוקמת בשטח
 Cלא סתם אלא שמשטח זה ניתן להוציא יותר בקלות משאיות עמוסות חצץ לתוך הקו הירוק. בין היתר, מציאות זו מעלה בעיה ביטחונית כיוון שקשה מאוד לבדוק במעברי הביטחון את תכולת המשאית עמוסת החצץ וכך ניתן להעביר בה כמעט כל דבר אל תוך שטחי ישראל.

מחצבה פיראטית בג'מעין. צילום: הפורום לישראל ירוקה

לצערנו הסוגייה הביטחונית היא רק אחת מהבעיות שמעוררות המחצבות הפיראטיות. זיהום האוויר הקשה הנובע מפועלן של המחצבות משפיע רבות על בריאותם של התושבים, יהודים וערבים, המתגוררים סמוך למחצבה. לא מעט תושבים מעידים בפני תחקירני "הפורום לישראל ירוקה" על מחלות סרטן וריאות בשל חשיפתם לאדי האבק והאספלט המצויים באזורם. יתרה מכך, הם חיים בפחד יומיומי כאשר בתיהם ממוקמים קרוב למחצבות ולבורות הענק ובני משפחותיהם עלולים ליפול כל רגע אל תוך תהום.

בנוסף לפגיעה באדם, הטבע והחי נפגעים גם הם בשל פועלן של המחצבות הפיראטיות. הן מנצלות את "טוב ליבו" של הטבע המעניק משאב נדיר של אבן לבניה ובתמורה הן הורסות את בתי הגידול של בעלי החיים באזור ומשאירות את הטבע פצוע ללא שיקום של ממש. 


מחצבהניצול פיראטי של משאבי הטבע. צילום: הפורום לישראל ירוקה

כיום, תעשיית המחצבות הפיראטיות ביהודה ושומרון מתנהלת על ידי פלסטינים שהפכו לאוליגרכים ולשליטי האזור בזכות קירבתם לבכירים ברשות הפלסטינית ולאנשי המנהל האזרחי. אין ביכולתם של התושבים הפגועים והחלשים למחות ולהתקומם נגד העוול המתרחש מידי יום משום הפחד מבעלי המחצבה ומשום הכסף שהם מקבלים עבור שתיקתם.

במקביל לתיעוד המפגעים וההשלכות של המחצבות הפיראטיות אנו ב"פורום לישראל ירוקה" פועלים במישורים שונים למען מיגור התופעה. אנו חותרים להביא את המצב בשטח לידיעת גורמי האכיפה ומציעים פתרונות אפשריים וברי השמה. כדוגמת שינוי החקיקה בנושא חומרי החציבה ושינוי האופן בו החומרים רשאים להיכנס מאזור יהודה ושומרון לישראל.

 

מן התקשורת בנושא

כנס בנושא תופעת החציבה הפיראטית בישראל

אנחנו ב'פורום לישראל ירוקה' מקדמים פתרונות במטרה לאכוף את החציבה הפיראטית. ערכנו כנס בהשתתפות השרה להגנת הסביבה, שר האנרגיה, משרד הבריאות ועוד רבים ומומחים בתחום.


ארץ המחצבות

כתבה של יפעת ארליך ב"ידיעות אחרונות" על ארץ המחצבות - חבל ארץ מוזנח, נטוש ולא מפוקח שבו הפשע שולט ועשרות אלפי דונמים נחצבים באופן בלתי חוקי ומזהם באין מפריע.


סכנת המחצבות ערוץ 13

תחקיר של הכתב ישי פורת בערוץ 13, יחד עם הפורום לישראל ירוקה, הממחיש את הנזק שגורמות המחצבות הבלתי חוקיות לכל תושבי יהודה, שומרון והסביבה.


העברת חומרים מהמחצבות - סכנה ביטחונית.

תחקיר מיוחד של מתן חודרוב בערוץ 10 יחד עם הפורום לישראל ירוקה הממחיש את המחדל הביטחוני והכלכלי בהעברת חומרי מחצבה במשק הישראלי, דרך מעברי צה"ל, ללא בידוק ביטחוני וע"י תעודות מזויפות, תוך שיתוף פעולה עם גורמים בכירים.


השאירו פרטים בכדי ליצור קשר
ואנחנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי