מחצבת ג'מעין

בעקבות חשיפת ה'פורום לישראל ירוקה' נמצאה מחצבת ג'מעין כאחת מהמחצבות הפיראטיות הפועלות ביהודה ושומרון. מחצבת ג'מעין הסמוכה לכפר ג'מעין שבשומרון מהווה סכנה ביטחונית לתושבי מדינת ישראל ופוגעת פגיעה ישירה באיכות הסביבה.

המחצבה הפיראטית ג'מעין נקראת גם "ב.א.י.ו למסחר" ו"מגרסת השלום" ופועלת בגב הר השומרון, ממערב לצומת תפוח וממזרח לכפר ג'מעין בשטח בין B ל-C (על אף שהחציבה מתבצעת גם בגבול C). לאחר תקופה ארוכה בה תחקירני השטח של ה'פורום לישראל ירוקה' עקבו ותיעדו את שרשרת הפעילות במחצבה, נמצא כי מחצבת ג'מעין פועלת ללא עמידה בחוקי התכנון והבנייה הישראליים, אינה משלמת תמלוגים ואף מתנהלת ללא שום פיקוח על נהלי איכות הסביבה המחייבים בתוך תחומי המחצבה.

כחלק מממצאי המעקב של תחקריני השטח, מחצבת ג'מעין מוציאה ביום כ-90 משאיות מלאות בתוצרי חציבה אל תוך שטח הקו הירוק וכ-10 משאיות נוספות לשטחי הרשות הפלסטינית.
המשאיות המועמסות בחומרי החציבה נשקלות במקום ומקבלות תעודת משלוח בצירוף אישור מעבר עם חותמת נאמן ביטחון ונוסעות מזרחה לכיוון מחסום שער שומרון שם עוברות את המחסום לתוך הקו הירוק ללא צורך בבידוק. חומרי החציבה הפיראטיים מתגלגלים הלאה אל עסקים פיראטיים גם הם כמו מפעלי בטון לא חוקיים או חנויות חומרי בניין.

בנוסף לכל זה, מחצבת ג'מעין מתנהלת בצורה עבריינית ומסכנת את ביטחון תושבי ישראל כאשר משאיותה עוברות את המחסומים ללא כל בדיקת תכולת המשאיות. כמו כן, מחצבת ג'מעין מנצלת לרעה את האישור להיעזר בנאמן ביטחון ומאפשרת למחצבה פיראטית אחרת, מחצבת שיבתין, להנפיק תעודות משלוח מזויפות ולעבור את המחסומים ללא כל בעיה.

ואם הבעיה הביטחונית לא מספיקה, נמצא כי המחצבה הפיראטית גורמת באופן ישיר נזק משמעותי למערכות האקולוגיות באזור. המחצבה פוצעת את הרכס המרכזי של הרי השומרון ללא שום סיכוי או מחויבות לשיקום עתידי של השטח. כמו כן, החציבה הבלתי מבוקרת גורמת לזיהום מוגבר של הקרקע ומי התהום, מקטינה את שטחי המחייה ובתי הגידול של חיות הבר ופוגעת בצמחייה. יתרה מכך, החציבה גורמת לעלייה בחלקיקי אבק באוויר ופוגעת משמעותית בתושבי העיר אריאל הסמוכה ובתושבי כפר תפוח.

למרות כל המאמצים של ה'פורום לישראל ירוקה, לצערנו מחצבת ג'מעין עדיין פועלת בצורה עבריינית ומסכנת חיים.

מן התקשורת בנושא

העברת חומרים מהמחצבות - סכנה ביטחונית.

תחקיר מיוחד שלנו בערוץ 10 שממחיש את המחדל הביטחוני והכלכלי של חומרים שעוברים במשאיות במחסומים, ללא בידוק ביטחוני, עם תעודות מזויפות, שחיתות ועוד.


השאירו פרטים בכדי ליצור קשר
ואנחנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי