מחצבת שיבתין

 

לאחר שתושבי היישובים ניל"י ונעלה סבלו רבות מקשיים בנשימה בעקבות חלקיקי אבק באוויר, מחצבת שיבתין הסמוכה אליהם נסגרה. ה'פורום לישראל ירוקה' הצליח להביא לסגירתה של מחצבה אשר פעלה בצורה פיראטית, מסכנת חיים ופוגעת באיכות הסביבה.

מחצבת שיבתין הינה מחצבה פיראטית הפועלת בתוך נחל נטוף, בין הכפרים שיבתין לדיר אבו משעל בגבול בין שטחי B ל-C (על אף שהחציבה מתבצעת בשטח C) ובסמוך ליישובים ניל"י ונעלה.
לאחר תקופה ארוכה בה ה'פורום לישראל ירוקה' תיעד את הנעשה במחצבה נמצא כי היא פועלת בצורה רשלנית ומסכנת חיים. המחצבה אינה מפוקחת ומאושרת ואינה עומדת בתקנים הנדרשים לאתרי חציבה.

 

תחקירני השטח של ה'פורום' תיעדו את שרשרת הפעילות של מחצבת שיבתין וגילו כי היא מוציאה בכל יום כ-30 משאיות מלאות בחומרי חציבה לתוך שטחי הקו הירוק ועוד כ-10 משאיות לשטחי הרשות הפלסטינית. המשאיות המועמסות בחומרי החציבה נשקלות במחצבה עצמה ומקבלות תעודת משלוח מטעם "ב.א.י.ו למסחר" בצירוף חותמת נאמן ביטחון, אלא שתעודות אלא הינן תעודות מזויפות שמקורן במחצבת ג'מעין, מחצבה פיראטית גם היא, הסמוכה לצומת תפוח.

וכך משאיות רבות עוברות יום יום ממחצבת שיבתין הפיראטית דרך המחסומים אל עבר הקו הירוק. כשהנהגים מגיעים למחסומים הם מצהירים בפני המאבטחים שחומרי החציבה במשאית הגיעו מ"מחצבות אריאל", מחצבה שאיננה קיימת כלל, וכך עוברים את המחסום ללא כל בידוק. התעשייה הפיראטית מתגלגלת וחומרי החציבה מועברים למפעלי בטון או לחנויות חומרי בניין.מעבר לבעיה הביטחונית המתעוררת במחסומים כאשר תוכן המשאיות אינו נבדק כלל, אופן פעילותה של מחצבת שיבתין משפיע רבות על המערכת האקולוגית האזורית. בתהליך איטי אך קבוע היא גורמת להעלמת שלוחות שלמות מהרי השומרון ופוגעת אנושות בשמורת "ואדי זרקא" ובתוואי השטח של נחל נטוף ללא שום סיכוי או מחויבות לשיקום עתידי של השטח.

בנוסף, החציבה הבלתי חוקית גורמת לזיהום מוגבר של הקרקע ומי התהום, מקטינה את שטחי המחייה ואת בתי הגידול של חיות הבר ופוגעת בצמחייה. יתרה מכך, החציבה מביאה לעלייה משמעותית בריכוז חלקיקי אבק באוויר דבר המקשה על נשימתם של תושבי היישובים ניל"י ונעלה.

לאחר שה'פורום לישראל ירוקה' נאבק למען סגירת המחצבה סמוך לכפר שיבתין, המחצבה נסגרה.

 

 

מן התקשורת בנושא

העברת חומרים מהמחצבות - סכנה ביטחונית.

תחקיר מיוחד שלנו בערוץ 10 שממחיש את המחדל הביטחוני והכלכלי של חומרים שעוברים במשאיות במחסומים, ללא בידוק ביטחוני, עם תעודות מזויפות, שחיתות ועוד.


השאירו פרטים בכדי ליצור קשר
ואנחנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי