סגירת אתר הטמנה בדימונה

במשך תקופה ארוכה תושבי דימונה סבלו משריפות ענק של פסולת בניין אשר הקשו על נשימתם והיוו סכנת חיים בשל קו המתח הגבוה שנמתח מעל האתר. בעקבות מאבק שלנו ב'פורום לישראל ירוקה', האתר הפיראטי להטמנת פסולת בניין בדימונה נסגר.

אתר ההטמנה הפיראטי לפסולת בניין בדימונה נמצא בערוץ נחל אשלון הנמצא דרומית לאזור התעשייה הדרומי בעיר. בעקבות חשיפת ה'פורום לישראל ירוקה' נמצא כי הוא פועל ללא אישור מהמשרד להגנת הסביבה ובכך גורם נזקים אקולוגיים משמעותיים.  

 

במשך תקופה ארוכה, תחקירני השטח שלנו תיעדו, צילמו ועקבו אחר שרשרת הפעילות של האתר. המשאיות מעמיסות פסולת בניין במועצה המקומית ירוחם, יוצאות מירוחם לכיוון דימונה ופורקות את המכולות העמוסות באתר הפסולת הפיראטי. לאחר תיעוד מעמיק של ה'פורום' נמצא כי בכל יום מושלכת באתר פסולת בניין בהיקף של כ-200 קוב על ידי 20 טרקטורים ומשאיות פינוי. 

הפעילות הפיראטית של האתר אינה פוסחת על אף אוצר טבע ופוגעת בקרקע, במקורות המים, בבתי הגידול של בעלי החיים ובחיי האדם המתיישבים באזור. 
באתר מתרחשות באופן קבוע שריפות של פסולת המכילות פלסטיק וחומרים כימיים ובכך גורמות לנזק חמור באיכות האוויר ובשכבת האוזון של כדור הארץ. כמו כן, האתר פועל מתחת לקו מתח של חברת חשמל והשרפות במקום עלולות להביא לפגיעה בנפש וכן לנזק כבד לתשתיות העיר דימונה. גם הקרקע ומי התהום ניזוקים כאשר אין איטום כנדרש בחוק מתחת לערמות הפסולת באתר וכך החומרים הכימיים המצויים בפסולת מחלחלים ומזהמים את הקרקע ומי התהום.

 

מעבר לנזקים האקולוגיים, האתר הפיראטי גורם לנזק כבד לאתר הארכיאולוגי "חרבת רחבה" הנמצא בסמוך אליו בו נמצאו ממצאים המעידים על הרצף ההתיישבותי מהתקופה הפרה היסטורית ועד לתקופה הביזנטית. כמו כן, תושבי דימונה חווים מציאות בה קיימת באוויר שכבת עשן כבדה המאיימת באופן יומיומי על נשימתם ואיכות חייהם. 

למרות כל האמור לעיל, עיריית דימונה לא עצרה מעולם את פעילות האתר הפיראטי ואף הייתה לו שותפה מרכזית כשנהנתה משירותיו. תחקירנו תיעדו משאיות הנושאות את הכיתוב "עיריית דימונה" כשהן מגיעות מדי יום ופורקות פסולת במקום.

 ונאטם.לאחר תקופה ממושכת ומאבקים למען עצירת פעילות האתר, האתר להטמנת פסולת בניין בדימונה נסגר

 

מן התקשורת בנושא

ראיון של גלעד אך, מנכ"ל 'הפורום' בתכנית 'יהיה בסדר'.

גלעד אך, מנכ"ל ה'פורום לישראל ירוקה' מתראיין בתכנית "יהיה בסדר" בגלי צה"ל אודות האתר הפיראטי להטמנת פסולת בניין בדימונה. גלעד מסביר כיצד מתבצע הטיפול הרשלני בפסולת הבניין וכיצד למרבה ההפתעה, לוקחת העירייה חלק בפעילות העבריינית.


השאירו פרטים בכדי ליצור קשר
ואנחנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי