מחצבות קלנדיה-כוכב יעקב

מחצבות קלנדיה-כוכב יעקב הנמצאות בבנימין הינן אשכול מחצבות הפועלות במשך שנים באופן בלתי חוקי ברשלנות, ללא פיקוח וללא ההיתרים הנדרשים כחוק. העברת חומרי החציבה נעשית גם היא באופן שאינו מפוקח תוך עקיפת הנהלים לכאורה. תחקירני ה'פורום לישראל ירוקה' תיעדו וחשפו את הפעילות המזהמת באשכול המחצבות ואת הנזק הסביבתי הנגרם לתושבי קלנדיה, א-ראם, כוכב-יעקב ופסגות הנמצאים בסמיכות לאשכול מחצבות זה. 

מחצבות קלנדיה-כוכב יעקב נמצאת בדרום בנימין בשטח שבין היישובים כוכב יעקב ותל ציון לבין כפר א-רם וקלנדיה באשכול זה פועלות מספר מחצבות כגון 'מחצבות טריפי', 'אבו שושה', 'באג'ה' ועוד. מחשיפת ה'פורום לישראל ירוקה' נמצא כי המחצבות פועלות באופן פיראטי ללא עמידה בחוקי התכנון והבנייה הישראליים, ללא תשלום תמלוגים ובעיקר ללא שום פיקוח על נהלי איכות הסביבה המחייבים בתוך תחומי המחצבה.

החציבה במחצבות קלנדיה מתבצעת כולה בשטחי C הנמצאים בשליטה ישראלית מלאה ובמרחק של כ-2 קילומטר מהעיר ירושלים. במשך תקופה ארוכה תחקירני השטח של ה'פורום לישראל ירוקה' עקבו ותיעדו את שרשרת הפעילות במחצבות וגילו כי הם מוציאות ביום כ-200 משאיות עמוסות חומרי חציבה לתוך תחומי הקו הירוק, כאשר כולם עוברים דרך מעברי צה"ל או המשטרה ללא בידוק מתאים. וכ-50 משאיות נוספות לשטחי הרשות הפלסטינית.

חלק ניכר מחומרי החציבה היוצאים ממחצבות קלנדיה עוברים דרך רמאללה (בשטחי A) ורק לאחר מכן מגיעים לשטחי הקו הירוק, דרך מעבר ביתוניא. מעבר המשאיות במקום מתרחש ללא ביצוע נוהל "גב אל גב" המחייב בידוק לכל סחורה המועברת משטחי הרשות הפלסטינית, בשל הסכנה הביטחונית. משיחות שערכו תחקריני השטח של ה'פורום' עם מאבטחים במחסום 'ביתוניא' מסתבר שלמשאיות המגיעות ממחצבות אלו יש יחס מועדף במעבר במחסום, כולל אי בידוק במעבר ומעבר בשעות שהמחסום לא פעיל למעבר סחורות, כל זאת באופן "בלתי מוסבר". מחצבות קלנדיה והתנהלותן במעברי הסחורה במחסומים מהווה חשש ביטחוני למדינת ישראל ותושביה כאשר חומרי המחצבה מועברים לישראל דרך הרשות הפלסטינית ללא כל פיקוח ובידוק.

כמו כן, אותן מחצבות גורמות  לנזק ישיר למערכות האקולוגיות באזור. המחצבות פוצעות את השלוחות הצפוניות של רכס הרי ירושלים ללא שום סיכוי או מחויבות לשיקום עתידי של השטח. בנוסף, החציבה הבלתי מבוקרת גורמת לזיהום מוגבר של הקרקע ומי התהום, מקטינה את שטחי המחייה ואת בתי הגידול של חיות הבר ופוגעת בצמחייה הייחודית ובאתי המורשת ההסטוריים.

יתרה מכך, המחצבות מביאות לעלייה בריכוז חלקיקי האבק באוויר, דבר הפוגע משמעותית בתושבי כוכב יעקב ותל ציון הסמוכות, כמו גם בתושבי קלנדיה וא-ראם וכן בבסי צה"ל הנמצא בפתחן של המחצבות. הפגיעה בתושבים היא כה חמורה עד שהרגולטור המפקח על הבנייה ביישובים אלה מחייב את הקבלן המבצע להתקין מזגן בכל דירה בכדי לסנן את האוויר במקום וכן לחתום על תצהיר כי הם מודעים לנזק העלול להיגרם מהמחצבות.

למרות חשיפת ה'פורום לישראל ירוקה' אודות הפעילות העבריינית ומסכנת החיים במחצבות קלנדיה, המחצבות הפיראטיות עדיין פועלות.

מן התקשורת בנושא

השאירו פרטים בכדי ליצור קשר
ואנחנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי