אתר פיראטי להטמנת פסולת אלקטרונית – מחצבת שפרעם

אנו ב'פורום לישראל ירוקה' חשפנו מקרה נוסף של הטמנת פסולת אלקטרונית באופן פיראטי. חברות מוכרות מתעשיית האלקטרוניקה והחשמל, משליכות את הציוד האלקטרוני שלהן באתר הטמנה שאינו חוקי במחצבת שפרעם, ובכך משתפות פעולה עם תעשייה עבריינית שכסף הוא הדבר היחיד שנמצא לנגד עיניהם.

במחצבה נטושה סמוך לעיר שפרעם שבצפון נמצא אתר הטמנה פיראטי לפסולת אלקטרונית. בעקבות חשיפת ה'פורום לישראל ירוקה' נמצא כי האתר פועל ללא פיקוח, ללא התנאים הנדרשים על פי החוק ואף מהווה נזק אקולוגי חמור לסביבתו. מעבר לפעילות העבריינית של האתר עצמו נמצא כי חברות מוכרות במשק, בין היתר בתעשיית החשמל והאלקטרוניקה משליכות גם הן את הפסולת שלהן באתר זה ושותפות מלאות לתעשיית הפשע.   

במשך תקופה ארוכה תחקירני ה'פורום' בחנו, תיעדו וצילמו את הנעשה באתר הפסולת ובעיקר נתקלו בפניי מציאות מרה. במורד ההר, מתחת למחצבה הנטושה, נפרס לו שטח רחב מלא במצבור פסולת אלקטרונית זרוק על האדמה החשופה. ללא כל ציות לחוק ולטיפול תקין בפסולת, האתר משליך את הציוד האלקטרוני בשטח הפתוח כשהוא חשוף לרטיבות וגשם.

הפעילות הרשלנית הנעשית באתר יוצרת פגיעה ישירה באיכות הסביבה.
אחת מהפגיעות החמורות בטבע נוצרת מתחת לאדמת האתר. מתחת לפני הקרקע ישנו מאגר מי תהום -"אגן הגליל המערבי" שנועד לשמש את אוכלוסיית הצפון. כאשר מושלכת פסולת אלקטרונית לשטח פתוח וללא כל טיפול נכון, חומרים רעילים הנמצאים בציוד כמו עופרת קדמיום וכספית מחלחלים במשך הזמן אל האדמה ומזהמים את מאגר מי התהום כולו. וברגע שהטבע נפגע, כך גם חיי האדם שסביבו.

לא רק שהאתר הפיראטי מהווה פגיעה חמורה בטבע הוא גם מגלגל בתוכו תעשייה שלמה של עבריינים ופורעי חוק. בתוך שלל הציוד האלקטרוני הנמצא באתר כמו ארונות חשמל, לוחות מחשב ומסכי טלוויזיה, נמצאים חומרים יקרי ערך שבשביל סוחרי המתכות נחשבים כשלל איכותי. היעד העיקרי של סוחרי המתכות הוא הפקת הנחושת מיתר החומרים וכשיש אתר פיראטי שמאפשר זאת, אז למה לא.

מעבר לתיעוד הנעשה באתר, ה'פורום לישראל ירוקה' חשף כי חברות מוכרות, בין היתר בתעשיית החשמל והאלקטרוניקה מנסות לחסוך בעלויות וכך משתפות פעולה עם הפשע הנעשה במחצבת שפרעם. תחקירני השטח של ה'פורום' תיעדו משאיות שלמות עם ציוד אלקטרוני יוצאות מאותן חברות מוכרות, מובילות את הציוד אל עבר האתר, שם הן משליכות אותו על פני הקרקע.

סיפור זה הוא מהחמורים ביותר בעולם האפל של הפסולת האלקטרונית ולצערנו אנחנו ב'פורום לישראל ירוקה' עדיין בתהליכים נגד האתר הפיראטי במחצבת שפרעם.

מן התקשורת בנושא

המקום שאליו מתגלגלת האשפה הרעילה של בזק וחברות ביטחוניות

פסולת אלקטרונית מייצרת רעלים מזהמים, אבל גם הרבה כסף לגופים שסוחרים בה. שחר גינוסר נכנס במסווה למחצבה נטושה בצפון ותיעד טונות של פסולת אלקטרונית, שהגיעה מחברת בזק ומאוחסנת בניגוד לחוק. תחקיר "ידיעות אחרונות" חושף גם שורה של גופים ביטחוניים גדולים - מתע"ש


השאירו פרטים בכדי ליצור קשר
ואנחנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי