מאבק בתמ"א 52/1

תמ"א 52 או בשמה המקצועי תמ"א 52/1, היא תכנית חדשה שמגדירה שטחי כרייה וחציבה ביהודה ושומרון שיזם המנהל האזרחי, בה יוכשרו אלפי דונמים נוספים לחציבה פלסטינית ביו"ש וכן יולבנו רטרואקטיבית מחצבות פיראטיות שכבר פעילות ביו"ש.
 
הנורא מכל הוא שהתכנית לא עומדת בשום סטנדרט תכנוני דומה בישראל, וללא כל דרישה מבעלי המחצבות הפלסטיניות לאשר תב"ע כמתחייב או לבצע תסקיר ארכאולוגי/סביבתי כתנאי מקדים. הקלות שאין להן אח ורע במדינות המפותחות.
 

מחצבה פיראטית בג'מעין, צילום: הפורום לישראל ירוקה

מי שלא יודע, ההשלכות הקשות של המחצבות הפיראטיות מהוות מפגע סביבתי מסוכן.
חוץ מהאבק והרעש שסובלים מהם התושבים היהודים והפלסטינים שגרים בסמיכות, הן גוזלות את משאבי הטבע והורסות את תוואי השטח באופן פוצע ובלתי הפיך. בניגוד למחצבות חוקיות, הכרייה בפיראטיות מתבצעת בלי תכנון מסודר ובלי תכנית שיקום לאזור הנחצב.
דו"ח שלנו שנחשף בפני ועדת חוץ ובטחון של הכנסת הציג עשרות מחצבות לא חוקיות שנבנו בשטחי C וללא כל פיקוח ישראלי עליהן; סה"כ 80 מחצבות בשטחי יו"ש המשתרעות על 22,000 דונם, כשרובן המוחלט פועלות ללא רישיון ישראלי ושלא על פי התקנים הישראלים לשמירה על בריאות הציבור והגנה על הסביבה. 
הדו"ח מעריך שעד שנת 2025 כ-70% מהחצץ לבנייה צפוי להגיע גם הוא מיו"ש, מה שיגדיל את השימוש במחצבות הלא חוקיות.
 

צריך לקחת בחשבון, שהמחירים אותן מציעות המחצבות הפלסטיניות הלא-חוקיות שחוצבות ללא רגולציה סביבתית, תשלום תמלוגים או צורך להפקיד כספים לקרן שיקום מחצבות, נמוכים משמעותית בהשוואה למחיר שמחצבות חוקיות יכולות להציע. בכך נוצר כשל שוק שמגביר את הביקוש והחציבה במחצבות הפיראטיות.
לאור ההתנהלות הבזויה של משרד הביטחון הגשנו התנגדות נחרצת, בנוסף לשורת התנגדויות רחבה של כלל הגורמים והתושבים בשטח, ביניהם החברה להגנת הטבע, נתיבי ישראל, איגוד ערים לאיכות הסביבה שומרון, מועצות אזוריות ועמותות סביבה נוספות.
במקום שהמדינה תעצור את תופעת המחצבות הלא חוקיות היא מעצימה אותן ומעניקה פרסי ענק לעבריינים. אסור ומסוכן שגם במערכה הזו ישראל תאבד את ריבונותה ותתרפס בפני פורעי החוק!
הצטרפו אלינו למאבק!
מן התקשורת בנושא

השאירו פרטים בכדי ליצור קשר
ואנחנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי