שריפות פסולת חקלאית

כמעט בכל יום מתבצעות שריפות פיראטיות של פסולת פלסטיק חקלאית, שריפות הגורמות לענני עשן כבדים לרחף מעל יישובים רבים ברחבי הארץ. שריפת הפלסטיק מזהמות את הסביבה בצורה קשה ובאופן שמשפיע על כולנו. 

שריפת פסולת חקלאית בבקעת הירדן. צילום: הפורום לשיראל ירוקה

ענף החקלאות בישראל הולך ומתפתח עם השנים ומביא תועלת רבה להתקדמות המשק והכלכלה. אחד מהתוצרים הנלווים לענף החקלאות הוא הפסולת. בין היתר, הפסולת שנוצרת היא פסולת חקלאית אי-אורגנית שכוללת בתוכה יריעות פלסטיק ענקיות לחיפוי הקרקע, רשתות לחיפוי מטעים, ציוד השקיהאריזות חומרי הדברה ועוד. כיום מיוצרים למעלה מ11,000 טון בשנה של פסולת פלסטיק בענף החקלאות. כ11,000 טון פסולת חקלאית אי-אורגנית בשנה שלא מטופלת כמו שצריך. 

מה זה אומר?  

שהיא נשארת מושלכת בשטחים פתוחים או נשרפת בניגוד לחוק.  

שריפת פסולת חקלאית בבקעת הירדן. צילום: הפורום לשיראל ירוקה

הפסולת נשרפת בסמוך ליישובים וגורמת לזיהום אויר חמור ולסכנה בריאותית לבני האדם ובעלי החיים. השריפות מלוות בענני עשן שחורים וגדולים ובריח חריף ובכך מזהמות את הסביבה ופוגעות בבריאות של כולנו. הזיהום העיקרי הוא בעת שריפת הפלסטיק שפוגע בנשימה ולפי מומחים, אף חשוד כמסרטן. בנוסף, אריזות חומרי ההדברה שזרוקות בשטח עלולות להרעיל בעלי חיים ובני אדם על ידי שאיפה או בליעה של אותם  חומרים מסוכנים. מעבר לכךאנו עדים למקרים שאותה פסולת גורמת לזיהום הקרקע, נחלים בסביבה ומי תהום.  

ועדין לא דיברנו על כמויות הפסולת שמושלכות בשטחים הפתוחים ומהוות מפגע נוף נוראי. 

 
פסולת חקלאית מושלכת בשטחים פתוחים, סמוך למושב 'עין תמר'

בישראל קיימים מספר חוקים האוסרים על יצירת מפגעי איכות סביבה באמצעות שריפות, אבל אין חקיקה שמחייבת מחזור של הפסולת האי-אורגנית מענף החקלאות. חוסר האכיפה הזאת מייצרת סיטואציה בה לחקלאים יש הרי פסולת ואין מענה לטיפול בה. כמו כן, פקחי איכות הסביבה מנסים להתמודד עם המצב אליו נקלעו אבל עומדים בחוסר אונים אל מול תופעת השריפות ההולכת וגוברת. השריפות האלו פוגעות בבריאות שלנו ומזהמות את הסביבה בצורה בלתי הפיכה, והמדינה לא נותנת פתרון! 

ב'פורום לישראל ירוקה' אנחנו עושים את כל המאמצים בכדי להפסיק את תופעת השריפות. אנחנו יוצאים לשטח ומתעדים את השריפות, מקבלים תלונות מתושבים שסובלים משריפות מידי יום ופועלים במטרה להסדיר הצעת חוק שתעצור את התופעה הזאת אחת ולתמיד! 

 

למחקר מקיף בנושא שריפת פסולת חקלאית:

מן התקשורת בנושא

כנס בנושא שריפות פסולת חקלאית

אנחנו ב'פורום לישראל ירוקה' החלטנו להרים את הכפפה ולקדם פתרון שיסדיר את בעיית שריפות הפסולת אחת ולתמיד. ערכנו כנס בו השתתפו טובים ומומחים בתחום


ראיון ברשת ב' על תופעת שריפות הפסולת

ראיון ברשת ב' עם אריה גולן על תופעת שריפות הפסולת.


ראיון ב104.5FM על תופעת שריפות הפסולת

אלפי שריפות פיראטיות מייצרות זיהום ענק, דו"ח חמור פורסם ביוזמת 'הפורום ישראל הירוקה'


השאירו פרטים בכדי ליצור קשר
ואנחנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי