אתרי הטמנה פיראטיים

יצא לכם לערוך שיפוצים בביתכם או לעבור לבניין חדש שזה הרגע נבנה? האם עצרתם וחשבתם לרגע אחד לאן הולכת כל פסולת הבניין ומה עושים איתה?

תופעת ההטמנה הפיראטית של פסולת בניין היא תופעה רחבת היקף ובעלת השלכות ישירות על מצב איכות הסביבה בארץ ובעולם כולו. תופעה מצערת זו מתרחשת מתחת לאפינו יום יום ובכל חלקי הארץ.

כיום ברחבי הארץ ישנם אתרים בלתי חוקיים להטמנת פסולת בניין הפועלים יד ביד עם קבלני הבנייה השונים וכל מטרתם היא להטמין באופן פיראטי את פסולת הבניין הנותרת לאחר כל בנייה או שיפוץ. תעשייה פיראטית זו מזרימה בתוכה כספים רבים מקבלני הבניין ועד למשאיות השינוע ואתרי ההטמנה ובכך חוסכת מיליוני שקלים בשנה. תעשייה זו זיהתה כי הטמנת פסולת הבניין בצורה בלתי חוקית היא מקור הכנסה רווחי ביותר ולכן משתדלת לשמר זאת בכל דרך אפשרית. אלא שמקור הכנסה זה מוביל לפגיעה חמורה בחיי האדם ובאיכות הסביבה.

כאשר אתרי ההטמנה הפיראטיים פועלים בצורה עבריינית ללא קיום נהלי ההטמנה החוקיים הם גורמים לפגיעה ישירה בסביבת האתר, באדמה, באוויר ובחי. פסולת הבניין הנטמנת עמוק באדמה מתפרקת אט אט ומחלחלת חומרים כימיים ודלקים הישר אל תוך מי התהום או אל נחלים זורמים העלולים להימצא סמוך לאתר. אמנם, גם לאתרי הטמנת פסולת מוסדרים וחוקיים יש השפעות שליליות על איכות הסביבה אך הטמנה מוסדרת מפחיתה בזליגה של פסולת אל האדמה ומי התהום. עם הזמן פסולת הבניין אף פולטת גזים רעילים ומסרטנים לאוויר העולם המובילים לשרפות חיצוניות ולזיהום האוויר. גם בעלי החיים אשר סביבת האתר מהווה להם כבית גידול נפגעים מאוד מפעולה עבריינית זו.

אנחנו ב'פורום לישראל ירוקה' חושפים ומתעדים את פעילותם של אתרי ההטמנה הפיראטיים. בעזרת תחקירני השטח שלנו אנו מתעדים את מסלולה של פסולת הבניין מאתרי הבניה הפזורים בארץ עד להגעתה לאתרי ההטמנה הפיראטיים. שם מבלי רגע של היסוס, הפועלים העבריינים מטמינים את הפסולת עמוק באדמה. עד היום הצלחנו לסגור עשרות אתרים פיראטיים להטמנת פסולת בניין ומטרתנו העיקרית היא לא רק לחשוף את התופעה העבריינית ומסכנת החיים הזו אלא גם להביא לידי סיומה. 

מן התקשורת בנושא

הלוחמים למען איכות הסביבה

בכתבה ששודרה בערוץ 12 ניתן לראות מעט מדרכי הפעילות שלנו המשמשים במקרה זה, לחשיפת אתרי פסולת לא מאושרים.


השאירו פרטים בכדי ליצור קשר
ואנחנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי