אקומיוניטי

תאגיד 'אקומיונטי' בבעלות 'אקולוגיה לקהילה מוגנת' וחברת ERP הינו תאגיד הממונה על ידי הממשלה לפקח ולטפל בפסולת האלקטרונית המיוצרת במדינה. אלא התאגיד שמכריז על עצמו כידידותי לסביבה אינו פועל על פי החוקים הנדרשים ממנו ובעצם מהווה את אחד המפגעים האקולוגיים החמורים ביותר לסביבה.

תאגיד 'אקומיוניטי' הינו "גוף יישום מוכר" לעניין אחריות על טיפול בפסולת אלקטרונית עבור יבואנים ויצרנים של ציוד חשמלי ואלקטרוני, מאז שנת 2014.

התאגיד לוקח אחריות עבור יבואנים ויצרנים על הטיפול בפסולת אלקטרונית, ותפקידו לוודא שהפסולת האלקטרונית נאספת ומטופלת לפי התקנים למחזור של המשרד להגנת הסביבה. התאגיד גם אחראי לעמידה ביעדי המיחזור שקבע המשרד – כלומר, לכך שאחוז קבוע מכלל הציוד האלקטרוני שנכנס לשוק בישראל מגיע בסופו של השימוש למיחזור.

התאגיד הינו חברה פרטית בבעלות חברת 'אקולוגיה לקהילה מוגנת' (50%) וחברת ERP הבינלאומית (50%). חברת 'אקולוגיה לקהילה מוגנת' היא בבעלות מלאה של דני קוגן, והיא מפעילה מתקן פירוק וטיפול בפסולת אלקטרונית באזור התעשיה משגב שליד כרמיאל.

מחשבים, מסכים, מדפסות ושאר ציוד אלקטרוני שיצא משימוש של משרדים הממשלתיים וחברות גדולות נמצאים באחריות תאגיד אקומיוניטי. את מרבית הפסולת שבאחריות אקומיוניטי אוספת חברת האם - 'אקולוגיה לקהילה מוגנת', שאמורה לטפל בו כנדרש בחוק. 

אלא שחשיפת ה'פורום לישראל ירוקה' מראה מציאות אחרת. 

בתחקיר שערכנו במשך מספר חודשים בקיץ 2018, גילינו כי חלק מהפסולת האלקטרונית שאוספת חברת 'אקולוגיה לקהילה מוגנת' מועבר ללא טיפול מהמפעל במשגב לגורם בלתי ידוע, שמבריח אותם לאידנא שבשטחי הרשות הפלסטינית, במקום למחזרם בישראל. 

העיירה אידנא והכפרים שסביבה מוכרים כאזור אליו מנוקזת פסולת אלקטרונית בהיקפים עצומים מרחבי הרשות הפלסטינית ומרחבי מדינת ישראל. הפסולת מועברת מישראל בניגוד לחוק. באזור פועלים מספר סוחרי מתכות שמפרקים את הפסולת ומפרידים אותו לחומרי גלם שונים. לעיתים קרובות, למעשה בתקופות מסויימות מידי יום ביומו, נערכות שריפות של פסולת אלקטרונית בשטחים הפתוחים שבין הכפרים וגדר ההפרדה שממערב להם, במטרה להפריד בין חומרי הפלסטיק והגומי לבין המתכות. בשריפות אלו משתחררים לאוויר גזים רעילים ועשן סמיך שלמבד הריח החריף, גורם לנזקים קשים לבריאות תושבי האזור, פלסטיני וישראלים כאחד.

את שאריות השריפות ניתן לראות אפילו מהחלל! בתצלומי לוויין של האזור ניתן לראות כתמים שחורים רבים באדמה, במקומות בהם נשרפת הפסולת האלקטרונית.

תושבי היישובים בחבל לכיש הקרובים לגדר ההפרדה ממערב לעיירה אידנא, סובלים משריפות ענק של פסולת אלקטרונית המתרחשות לעיתים מידי יום. ילדי היישובים מסתובבים במסכות מסננות עשן ומעידים על צריבה חזקה בעיניים ובגרון בכל פעם שמתרחשת שריפה. יתרה מכך, ממחקר שנעשה, ישובים הקרובים לשריפה של פסולת אלקטרונית חשופים פי 4 למחלת הסרטן.

תלונות שהופנו לאורך השנים למנהל האזרחי זכו למענה חלקי ביותר, והשריפות נמשכות.

צפו בתחקיר שערכנו ופורסם בחדשות 2 למטה:

 

תיק הראיות - אקומיוניטי

מן התקשורת בנושא

כתבה בערוץ 12 על מחדל אקומיוניטי

בתחקיר מתואר התהליך המסוכן של העברת פסולת של החברות הגדולות במשק לידי גורמים ברשות הפלסטינית תוך חשש לפגיעה בפרטיות וזיהום אוויר חמור


השאירו פרטים בכדי ליצור קשר
ואנחנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי