סגירת מפעל בטון בלתי חוקי בצור יצחק

 

לאחר מאבק משפטי ממושך של ה'פורום לישראל ירוקה' מפעל בטון "מגא בטון" הנמצא סמוך ליישוב צור יצחק נסגר. בעקבות חשיפה ותיעוד של פעילות המפעל נמצא כי הוא אינו עומד בדרישות התקנים לשמירת איכות הסביבה ביחס לניקוז שפכים, מניעת מפגעי אבק וזיהום אוויר ונראה כי אין עליו פיקוח מסודר.

מפעל הבטון הבלתי חוקי "מגא בטון" נמצא מזרחית לכביש 222 ולכביש 6, סמוך לכניסה ליישוב צור יצחק. בעקבות פעילותם של תחקריני השטח שלנו, במפעל זה נמצאו ליקויים רבים בשמירה על תקנות הגנת הסביבה. כמו כן נמצא כי הוא פועל ללא רישיון עסק מטעם המשרד להגנת הסביבה.

במשך תקופה ארוכה, תחקירני השטח שלנו ב'פורום לישראל ירוקה' תיעדו, צילמו ועקבו אחר שרשרת הפעילות במפעל. בעזרת חומרי החציבה המגיעים ממחצבת "כוכב השחר" שביהודה ושומרון המפעל מייצר בטון לבניה ולאחר מכן מוכר ומפיץ אותו ללקוחות באזור מרכז הארץ באמצעות צי המשאיות שבבעלותו. על בסיס תצפיות שנערכו במקום, היקף המשאיות היוצאות מהמפעל כשהן עמוסות בבטון עומד על כ-21 משאיות ביום.

משאית בדרך למפעל

לאחר תיעוד מעמיק של פעילות המפעל אותרו בשטח שישה מפגעים עיקריים המסבים נזק לסביבה ולאוכלוסייה המתגוררת באזור.

  • המפעל אינו מגודר ואינו מתוחם על פי התקנון.
  • האגרגטים וחול המחצבה פזורים ברחבי המפעל ולא מאוחסנים על פי התקנון.
  • שטח העסק אינו מנוקה כלל ובזמן נסיעה של המשאיות נוצר אבק המתפזר באוויר.
  • עמדת העמסת מערבלי הבטון אינה אטומה ופולטת אבק לאוויר.
  • המפעל מזרים שפכים לנחל הסמוך בעזרת צינור המוסתר באופן חלקי.
  •  המפעל משליך פסולת בניין בסביבתו.

כל אותם מפגעים אלו מהווים בעיה חמורה לסביבה כיוון שהם גורמים לזיהום אוויר חמור ולזיהום מי התהום והנחלים הזורמים באזור. יתרה מכך, כאשר המפעל מתנהל באופן רשלני הוא מהווה סכנה ממשית לבריאותם ורווחתם של תושבי היישוב צור יצחק שנמצאים במציאות בה הם סובלים באופן יום יומי מאוויר מזוהם המוביל לקשיי נשימה ועלול להוביל למחלות קשות.

לאחר מאבקים ממושכים לסגירת המפעל והתכתבות משפטית עם מועצה אזורית דרום השרון, הוגש כתב אישום לבעלי מפעל "מגא בטון" והוא נסגר. 

 

 

מן התקשורת בנושא

השאירו פרטים בכדי ליצור קשר
ואנחנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי